Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  Memlekete (ve Dünyaya) Bakıp Biz Ne Diyoruz?

Politika Tartışması

Eski Yazılar

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu

Emek Platformu Programı

Çelik

Çelik konusunda Çin'in dünyada yarattığı hareketliliği kapsayan, sektörün içinden birkaç tespit: Turgut Uzer yaptı.

Bir Korku Masalının listEMdeki Karşılığı: Çin

Medya, son zamanlarda "Çinliler geliyor!" diye bir telaş havası yansıtıyor. ListEM olaya daha sakin yaklaştı. Konuya, gidip görmüşler aracılığıyla, içeriden bir kaç bakış fırlattık.

DPT İşlevini Yitirdi mi?

Alpay Zeybek'in sorusunu unutturmayan Turgut Uzer'in ateşlediği bir tartışmaydı. Kolay okunsun diye 3-4 sayfaya böldüğümüz tartışmayı özetlemek zor. Planlama kavramı üzerinde yarattığı dinamik ortam ve kurumların değişim ve dönüşüm süreçleri üzerine yararlı irdelemeler geliştirmesi tartışmayı sayfalarımıza taşıdı.

 

Elektrikte Özelleştirme Tartışması

Amerika ve Kanadadaki meşhur elektrik kesintisini yaşayan bir üyemizin, "siz de mumlarınızı hazırlayın!" uyarısı üzerine, Türkiye'deki hemen herkesin farkında olması gerekenlerin gündeme geldiği bir tartışma yaşandı. Bu tartışmayı, yönlendirci bir sayfa üzerindeki özetiyle birlikte dilediğiniz ayrıntıda izleyebilirsiniz.

 

Eğitimde Bilgisayar Kullanımı ve Dünya Bankasının Destekleme Eğilimi

Cemalettin Nuri Taşçı, eğitimde bilgisayar kullanımını çok çeşitli boyutlarıyla tartışırken, Dünya Bankasının bu doğrultudaki projeleri desteklemeye eğilimli olduğunu vurguluyor ve bu tür projelerin önündeki engelleri irdeliyor.

 

Helikopter ve Bilgisayar

Geçen yıldan kalmış listEM mesajları:
Murat Sal Erdin 4 Milyar Dolarlık bir helikopter ihalesi üzerine yazınca 4 Milyar Doların ne anlama geldiğini vurgulamak üzere 0,3 Milyar Dolarlık bir Dünya Bankası Projesinin öyküsü devreye girer. Konu "Eğitimde Bilgisayar"a doğru kayar.

 

Elektrikte Özelleştirme Tartışması

Amerika ve Kanadadaki meşhur elektrik kesintisini yaşayan bir üyemizin, "siz de mumlarınızı hazırlayın!" uyarısı üzerine, Türkiye'deki hemen herkesin farkında olması gerekenlerin gündeme geldiği bir tartışma yaşandı. Bu tartışmayı, yönlendirci bir sayfa üzerindeki özetiyle birlikte dilediğiniz ayrıntıda izleyebilirsiniz.

 

İngilizce Ders Kitapları Pazarı

Temel eğitimde İngilizce eğitiminin sorunlarına değinen ve Türkiye'de basılacak İngilizce Ders Kitapları'yla sağlanacak yararlar üzerinde duran Ali Erdoğdu'nun dedikleri duyulsun ve hatırlansın diye.

 

A Commentary on the New US Energy Policy and Turkey

Yüksel Çamaş in his email on ListEM; "... and personally I think, as much of an impact as the US foreign policy towards Iraq has on Turkey now, the US energy policy will be the main factor shaping the two countries relations in the upcoming years."

 

Türkiye için Öneriler

Murat Sal Erdin uzun zamandır saydığı çeşitli önerileri sıraladı. Tartışmak isteyenlere de bir başlangıç noktası olsun diye sistEM'de.

 

Türkiye'de İyi Olan ve İyiye Giden Şeyler

Turgut Uzer de işe olumlu tarafından yaklaşma deneyimi olarak daha da uzatabileceği bir liste hazırladı. Bu listede tartışılsın ve geliştirilsin diye sistEM'de.

 

Diversity

Farklılık, Çeşitlilik, Çeşit Zenginliği gibi sözcüklerle karşılıklandırmaya çalıştığımız bu kavram üzerine Kadri Hasbay'ın başlattığı tartışmayı neredeyse olduğu gibi sistEM'e taşıdık. Bahadır Akın'ın tanımla ilgili irdelemesine de özel bir yer verdik; Osman Coşkunoğlu'nun yazısına da.

 

Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma (KY3)

Çok fazla gelişmese de devletin küçültülmesi üzerine bazı tartışmalar yaşandı listemizde. Bu tartışmalar sırasında, Erol Sayın; David Osborne ve Ted Gaebler'in yazmış oldukları "Hükümetin Yeniden İcadı: Girişimcilik Ruhu Kamu Sektörüne Nasıl Aktarılır? - Reinventing Government: How the Entrepreneurial Spirit is Transforming the Public Sector)" kitabı üzerine hazırladığı özeti göndermişti.

 

Tütün ve Kullanımı

"Hep önemli olan, ama önümüzdeki günlerde Tütün Yasası ve Tekel'in Özelleştirilmesi Uygulamaları ile gündemi daha çok meşgul edecek bir konuya gönderdiğim amatör ve kısa bir bilgi notu ile dikkatinizi çekmek istiyorum. Umarım ilginizi çeker." demişti; Murat Uçar.

Dogmatizm ve Kuşkuculuk  

Erol Sayın'ın bu yazısı üzerine; uzun süre Tanrı Zar Atar mı? başlığı listeden inmedi.

 

Memleketin Hali

"Ne Olacak Bu Mekleketin Hali"ni EM masasında gündeme getirirseniz işte böyle dolu şeyler bulursunuz. Cemalettin Nuri Taşçı bizi iyi noktalarda zorluyor.

 

Endorfin Sorunu

Cemalettin Nuri Taşçı'nın  eski yazılarından biri de devreye girdi ve sistEMleşti. Osman Hoca'nın siyaset tartışmasına gelen önemli katkılardan biriydi: 

 

Emek Platformu'nun Hazırladığı "Ulusal Program"

Tomris Çavdar'ın değerlendirmesini gecikmiş ama gelişmiş olarak sunuyoruz. Gecikme icin özür diler, gelişme için teşekkür ederiz.

 

Eski Yazılar 

 

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler