Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

ListEM

ListEM

İşleyiş Belgesi

Duyarlıklar

Komutlar

Kolaylıklar

Başkalarının Kuralları

Arşiv ve Web Arayüzü

ListEM Raporu

 


ODTÜ mezunu Endüstri Mühendisleri internet olanaklarını etkili bir biçimde kullanarak çok güçlü bir iletişim ve etkileşim ortamı oluşturdular.

1998 Mayıs'ında az sayıda mezunu bir araya getirerek yola çıkan metu-ie-alunmi adlı e-topluluk bugün 1400'e yaklaşan üyesiyle çok etkili bir topluluğa dönüşmüştür. Kısaca ListEM olarak anılmaktadır. ODTÜ'den mezunu endüstri mühendislerinin yaklaşık yarısı günlük olarak ListEM üzerinden iletişim içerisinde olabilmektedir.

Bu topluluk; coğrafi, dönemsel, ilgi alanı ve çalışma grubu çeşitliliği ile çok sayıda alt grup üzerinden etkinliğini hızla geliştirmiştir. Mezunlar, e-ortamın olanaklarını olabildiğince kullanarak bir araya gelmekte ve yaşamın her alanında etkili olabilecek müdahaleleri gerçekleştirebilmektedirler.

SistEM de bu topluluğun dışa açılan yüzlerinden biridir; ODTÜ mezunu endüstri mühendislerinin toplumun geri kalanıyla etkileşim kurmasının bir aracıdır. Bu topluluk içindeki birikimin paylaşılması için çalışır.

ODTÜ mezunu endüstri mühendisi iseniz ve hala listEM'de yer almıyorsanız: http://mailman.metu.edu.tr/mailman/listinfo/metu-ie-alumni köprüsünden yararlanarak listEMe üye olabilirsiniz.

Üstteki köprüyü üyelikle ilgili değişikliklerde (e-posta adresi değişikliği, parola değiştirme, vb.) ve daha önceki iletişimlerle ilgili arşivlere ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

metu-ie-alumni@metu.edu.tr  

ListEM; 7 Mayıs 1998'de Erol Sayın'ın girişimiyle kuruldu.

ListEM, yolunu kendi çizdi. Listenin işlevi, amacı, kuralları ve etiği konusunda 7 Mayıs 1999 ile 13 Haziran 1999 arasında bir tartışma yapılmıştı. Bu tartışmadan çıkan en temel sonuç; listenin özgür ve demokratik bir ortam olması gerektiği idi.

Listeye üye olmanın tek koşulu ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olmak. Bu koşulu taşıyan herkes, İşleyiş Belgesi'ni onaylamak koşuluyla ve belgede tanımlanan esaslar çerçevesinde istediği zaman listeye katılır, istediği zaman ayrılır, sonra isterse yine katılır.

ListEM bir paylaşım alanı olarak tanımlandı: "Burada her şeyimizi paylaşacağız; bilgilerimizi, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi ve yaşama dair olan her şeyi..." dedik. Bunu sınırlı ölçülerde yapacağımızı da baştan biliyorduk. 

Liste, 40 ay yaptırımlara ihtiyaç duymadan yürümesine rağmen, tartışmaların yoğunlaşması üzerine, bir işleyiş belgesi oluşturdu. Üyelerin bu belgede tanımlanan çerçeveye uygun davranması, listenin etkililiğini artıracaktır. Bu belgenin oluşturulma sürecini Erol Sayın, Belgenin girişinde ayrıntılı olarak anlattı. İşleyiş Belgesinin son sürümü için sağ menüdeki köprüyü kullanabilirsiniz.

Üyelik için (ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu iseniz):
http://mailman.metu.edu.tr/mailman/listinfo/metu-ie-alumni köprüsünden yararlanabilirsiniz

Listeye eklenmenizle birlikte, listeye gönderilen mesajlar size de gelmektedir. Sizin, liste adresini (metu-ie-alumni@metu.edu.tr) kullanarak göndereceğiniz mesajlar, siz de dahil olmak üzere 1400 dolayında meslektaşınıza ulaşmış olacaktır. 

ListEMde ilk dikkat edilecek özellik, listeye gelen bir mesaja 'yanıtla' (reply) seçeneğiyle yanıt verdiğinizde bunun gene tüm liste üyelerine gitmesi. Sadece yazara yanıt göndermek istediğinizde; adres satırına, liste adresini sildikten sonra, onun e-mail adresini yazmanız gerekiyor. Listede karşılaştığı bir arkadaşına merhaba demek isterken tüm listeyi selamlamak(!) zaman zaman düşülen hatalardan biri.

Liste komutlarını ve listenin teknik işleyiş kurallarını öğrenmek istiyorsanız: http://mailman.metu.edu.tr/mailman/listinfo/metu-ie-alumni adresine bakabilirsiniz. 

ListEM, kendi yolunu çizerken kendi kurallarını da oluşturdu. İşleyiş belgesine giden yolda, listede özen gösterilmesi gereken noktaların toparlamaları zaman zaman yapıldı. Bununla ilgili bazı örnekleri Duyarlıklar sayfasında görebilirsiniz.

Listenin üye sayısı giderek arttı. Listeye üye olup da ayrılan arkadaşlarımız da oldu. 2003'e 1000'e yakın üye ile girildi. Bugün listEMdeki lisans mezunu sayısı 1400 dolayında. ListEM Raporu uzun bir süredir güncellenmemektedir.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler