Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının e-dergisidir.

MRP II/ERP

Ana Sayfa

Proje Takibi Programları

(Bu yazılar metu-ie-alumni listesinden alınmıştır.)

 

İzmir Belediyesi’nin yaptığı yatırımları parasal, kullanılan malzeme, yapılan işin miktarı olarak takip edebileceğimiz proje takip programı aramaktayım. Piyasada keşif ve hakediş programları var ama benim istediğim projeleri daha global takip edebileceğimiz yönetime yönelik bir program. Bu konuda yardımcı olabilecek kimse varsa sevinirim. (26.01.2001)

Nergiz IE '72  

 

Nergiz Hanım,

MS Project'i zaten biliyorsunuzdur.

Ülkemizde özellikle inşaat sektöründe kullanılan primavera teknik olarak yeterli ancak bu programın yaratıcılarının earned value management system konusunda uzman olmalarına rağmen finans tarafı yerelleştirilmediği için şirketinizin finans/muhasebe verileri başka bir sistemde olacaktır. Bu durumda da projenin fiziksel ilerleyişi ile finansal verileri entegre olmayacaktır. Yine de piyasada yerli finans paketleri geliştiren firmalardan primavera ile kendi sistemlerini entegre ettikleri iddası ile pazarlama yapanlar olduğunu biliyorum. Bence bu konuda dikkatli olmak gerek.

Geriye benim bildiğim bir tek SAP PS kalıyor. o konuda da (daha önce SAP konusunda yazdıklarım baki olmak üzere) körlerin fili tarifi misali, herkes SAP PS'de tuttuğu yerin proje yönetimi olduğunu sanıyor. Uzunca bir süredir earned value management yöntemini tanıtan ve SAP PS üzerinde earned value management yöntemiyle proje yönetiminin nasıl yapılabileceğini anlatan bir yazı yazıyorum, kısa bir süre içinde bitirip listeye atacağımı umuyorum. Umarım işinize yarar. bu pakete karar verirseniz en azından finansal ve lojistik olarak entegre durumda olursunuz.

Belediyecilik zevkli iştir. kolay gelsin. (29.01.2001)

Murat Deniz '90 

 

Murat, hatırlarsın, 90'lı yılların başında Ankara Belediyesinde bir proje takip merkezi kurmuş ve orada Primavera paketi kullanmıştık. Hey gidi günler, ne heyecan doluyduk işin başında. Bir düğmeye basıp projeler ne aşamada, ödemeler vs şıp diye görecektik. Sanırım 10 kadar proje üzerinde aşağı yukarı bir yıllık bir çırpınışın ardından geldiğimiz noktanın bir fiyasko olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim (çalıştığım diğer tüm DSS oriented teknik alt yapı projelerinde olduğu gibi).

Sorun hangi paketi kullanacağınızdan ziyade sistemi nasıl işleteceğinizle ilgili. Bir kere izleyeceğiniz projeleri belediyenin müteahhitleri yapıyor olacak, dolayısıyla initial iş programı ve progress konusunda onlarla çok yakın çalışmanız gerekecek. Bu da onların hoşuna gitmeyecek tabi. Onlar hakedişlerini ne kadar beton döküp ne kadar kazık çaktıkları üzerine yaptıkları için sizin fiziki progress değerlendirmeniz yaptıkları işin visible olmasına yol açacak. Finansal progressle uyuşmazlıklar ortaya çıkacak. Bu da hoşlarına gitmeyecek. Bazı müteahhitlerin iş programlarını bilgisayar kullanarak yaptıklarını göreceksiniz, ve o büyük ihtimalle sizin kullandığınız paketten farklı olacak. dolayısıyla ya siz de onların programını kullanacaksınız ya da veriyi bir şekilde kendi programınıza aktaracaksınız. Diyelim digital iş programını aldınız bir kere, sonra onu kim update edecek? Göreceksiniz ki bazı işleri yavaşlatıyor olacaklar, süre uzatımı almak için, ya da bir sonraki yılın birim fiyatlarını yakalayabilmek için ya da her ne işlerine geliyorsa. Sizin bu kritik aktivite diye bağırmanızı duyan olmayacak. Emin olun başta yapılan iş programı en az %1000 oranında sapacak.

Aynı nedenlerle müteahhit gönüllü olmayacak size progress bilgisini vermekte, kendileri bu bilgiye sahip olsalar bile. Müteahhite yasal bir yaptırımınız da olmayacak bu türden bilgilerin sağlanması için. Gücünüz yetiyorsa ihale şartnamelerine bir koşul koyun, "proje takibi bilgisayarda yapılacaktır ve haftalık update disc’i verilecektir " diye. 21. yüzyılın inşaat sektörünü de biz zorlayalım babadan kalma usulleri terketmeye, teknolojiyi kullanmaya, işlerini adam gibi yapmaya. Hatırlatayım Dünya Bankası kredi verdiği projelere bu şartı koyar. Biz niye koymuyoruz? Bazı müteahhitlerin bilgisayarla proje takibi dediğinizde yüzünüze aval aval baktıklarını göreceksiniz, size ihale dokümanı olarak verdikleri bir sayfalık kağıt parçasını gösterecekler iş programı diye. O zaman size kolları sıvamak düşecek, alacaksınız müteahhiti karşınıza onların iş programını siz yapacaksınız. Sonra kendi kontrolör elemanınıza dönüp bak bu programı izle, progress’i de bana haftalık olarak bildir diyeceksiniz. Bu kez kontrolörünüz size aval aval bakacak. Diyecek ki, "ben hakedişlerin altına imza atmaktan başka şey bilmem, bi de arada bi beni yemeğe falan götürürler, elime de 3 kuruş sıkıştırırlar". O zaman siz alacaksınız elinize kağıt kalemi, haftada bir çamurlu şantiyeleri gezeceksiniz progressi kaydetmek için. Ama merak etmeyin çok geçmeden yaptığınız işin bir işe yaramadığını düşünecek insanlar ve işler eski tas eski hamama dönecek çok geçmeden.

Belediyeden sonra kısa bir süre Primavera’nın Türkiye temsilcisi olan şirkette çalıştım bir süre. Misyonum Ankara’da bir projeci kamu kuruluşunun dikkatini çekebilmek ve bilgisayarda proje takibi konusunda aydınlanmalarını ve yatırım yapmalarını sağlamaktı. Bayındırlık Bakanlığı’nın hemen tüm üst düzey birimlerine, İller Bankası’na, Toplu Konut’a, başka belediyelere sunuşlar yaptım. Hiç birinden sonuç almadım. Sonuç olarak diyebilirim ki kamu bürokrasisinin çarklarında bu türden teknoloji yatırımlarına yer açabilmek oldukca zor bir iş, hele ki inşaat gibi son derece "dalavereli" bir sektörde.

Umarım moralinizi bozmamışımdır ama bu tür durumlara hazırlıklı olmakta fayda var. Emin olun ne paket kullanılacağı işin detay tarafı. Ama çok özel analizler yapmayacaksanız, ucuz ve son derece pratik MS Project’ten başka bir paketin kullanılmasına hiç gerek yok. Arkanızda ciddi bir yönetim desteği alarak projenize somut ve karşılığı kolay alınabilir hedeflerle girişirseniz daha az hüsran yaşarsınız diye düşünüyorum.

Bol şanslar (31.01.2001)

Rüçhan Üner '90

Birikimler

 

Ana Sayfa

Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler | Mezunlar Listesi | Yazışma